Pohodlný úklid s Důbravou
Úklid domácnosti nebývá zrovna koníčkem, ale když se na něj jde s rozumem, není to nic složitého. Stačí si jen uvědomit, s jakým druhem skvrny nebo nečistoty se setkáváme a podle toho pak sáhnout po správném odpovídajícím přípravku. Pokusíme se přispět několika radami.
Důležité je ujasnit si, s jakým druhem nečistoty se budeme potýkat. Jestli potřebujeme vyčistit mastnou špínu nebo spíše usazeniny vodního kamene, železité nebo vápenaté nebo se soustředíme na odstranění skvrn.
- Od mastné špíny většinou potřebujeme vyčistit vybavení kuchyně. K tomu můžeme doporučit tekutou Žabku, která pro svou všestrannost pomáhá jak při praní ke změkčení tvrdé vody a odstraňování skvrn z textilu, tak se tato vlastnost skvěle využije i při úklidu v kuchyni. Krásně odstraňuje mastnotu a špínu např. na plochách kuchyňské linky (skřínky, dvířka, poličky). Buď se Žabka přímo aplikuje na hadřík, nebo si uděláme vodní roztok. Většinou je vhodné vyčištěnou plochu setřít ještě čistou vodou. To závisí i na síle roztoku. Pokud jej neuděláme moc silný, nemusíme oplachovat. Je třeba si to odzkoušet a určitě je to závislé i na materiálu, který čistíme. Tohle je všeobecně platná zásada. Obecně ale pozor na dřevěné plochy, tam vždy používejme přípravek na ně určený.
- Všestranným pomocníkem je i Žabka v prášku. Je předchůdcem Žabky tekuté, má podobné vlastnosti a využití. Je super pomocníkem na vyčištění pekáčů, plechů, hrnců, prostě materiálů s hladkým povrchem, kde se potřebujeme zbavit připáleniny. Stačí napustit teplou až horkou vodu a nasypat trochu Žabky, chvíli počkat, až roztok začne působit a pak už jako ve známé reklamě prstem setřeme nečistoty. Opět důkladně opláchneme.
- Podobnými pomocníky jsou i tekuté krémy Brela a Brela na sklokeramiku. Jejich krémová textura přilne rovnoměrně k čištěnému povrchu a pronikne všude, kde je třeba, proto je vhodná i na čistění ploch, pracovních desek a dřezů, apod.
- Na lesklé plochy kuchyňských skříněk se dá použít Lin na okna, který čistí i leští nejen skleněné plochy oken a dveří, ale pro své odmašťovací vlastnosti vyčistí a vyleští i dvířka lednice a povrchy podobných tvrdých lesklých ploch.
- Na dřevěný nábytek, který je ale povrchově upravený nátěrem či nástřikem, se hodí Lin na nábytek - vyčistí a vyleští nábytek, stůl, dveře, nebo dýhovaná dvířka na kuchyňské lince. Určitě nepoužívejme na dřevěné přírodní neošetřené povrchy.
- V kuchyni také často bojujeme s připečeninami, potřebujeme vyčistit mastné připálené plochy v troubě, na sporáku nebo pánvi. Tady už je potřeba sáhnout po přípravku se silnějším účinkem, jako je například Krbík nebo Trumil. Bez ředění jej naneseme na znečištěná místa, necháme působit, pak setřeme a čistou vodou poumýváme. Tím docílíme požadované umytí, vyčištění, odmaštění dané plochy a přípravek dál nepůsobí a nepoškozuje čištěnou plochu. S těmito koncentrovanými účinnými přípravky vždy zacházíme opatrně, samozřejmostí jsou gumové rukavice a dodržení předepsaného postupu.
- V často používaných přístrojích, jako je třeba varná konvice, najdeme usazeniny vodního kamene. Ty výborně odstraní krystalické Dekalko v sáčku a jeho roztok pak ještě můžeme použít na vyčištění dřezu nebo odkapávače, jen opět opláchneme vodou.
- V koupelně nebo na toaletě se setkáme spíše s nečistotami a usazeninami vodního kamene. Tady použijeme tekuté Dekalko do koupelen na rez a vodní kámen, které je vhodné na odstranění vodního kamene z baterií a dlažic. Rozprašovačem pohodlně aplikujeme přípravek, necháme chvíli působit a pak setřeme a opláchneme vodou. Dekalko obsahuje i speciální složku, která snižuje usazování kapek. Tato vlastnost se skvěle hodí při čistění sprchových koutů. Pro každodenní používání jsou určeny přípravky řady Wectol, ať už je to Wectol Active aktivní čistič WC a koupelen nebo Wectol Intensive se zvýšenou hygienickou silou, oba zároveň příjemně provoní čištěné prostory. Jsou to čisticí prostředky určené pro WC a sanitární keramiku - záchodové mísy, umyvadla, vany, sprchové kouty, obklady, podlahy a podobné povrchy. Účinně odstraňují organické nečistoty a železité usazeniny z vody. Pravidelným používáním se zabrání jejich opakovanému tvoření.
- Dalším často čištěným povrchem je podlaha. Na různé druhy povrchů doporučujeme univerzální mycí prostředek Pan na podlahu. Pro oživení dané plochy můžeme přidat i přímo do vodního roztoku Panu další přípravek - Lin na podlahy, který skvěle doplní práci Panu a dodá podlaze jiskru. Pokud potřebujeme podlahu současně i dezinfikovat, můžeme doporučit novinku - Pan mycí prostředek UNI dezinfekční. Nezapomeňme se vždy držet pokynů a doporučení samotného výrobce konkrétní podlahové krytiny.
- Ani na koberec jsme nezapomněli. Už řadu let je zákazníky velmi dobře hodnocený přípravek Akypo. K vyčištění koberce, ale i čalouněné sedačky vám dobře poslouží AKYPO na ruční čištění – suchá pěna. Těžko odstranitelnou skvrnu můžete zkusit nejdříve nastříkat přípravkem na skvrny Pertilex a pak dočistit vodním roztokem s Akypem. Pohlcuje i nepříjemné pachy - zvířecí, po kouření, vaření. Příjemně provoní váš byt, je šetrný k životnímu prostředí. Primárně je AKYPO určeno k čištění koberců, ať už ručně nebo za pomoci přístrojů, do kterých je lépe použít AKYPO pro strojní čištění.
- Zbývají nám ještě plastové povrchy, jako jsou bílá plastová okna nebo akrylátová vana. Na tyto povrchy je určen Lin na akrylátové vany. Přípravek šetrně a jemně odstraní nečistoty a usazeniny z akrylátových povrchů u van, umyvadel, sprchových vaniček apod. Snadno se aplikuje rozprašovačem přímo na znečištěnou plochu. Zároveň je šetrný k životnímu prostředí.
Všechny tyto i další čistící, mycí a prací prostředky, které pro vás vyrábějí pracovníci našeho družstva Důbrava Valašské Klobouky, si můžete objednat na e-shopu www.dubrava.cz
Rada pro ty, kteří nemají rádi chemii
Bojíte se chemie?
Vše bychom měli posuzovat rozumně. Samozřejmě, neplýtvejme agresivními čisticími prostředky, nepoužívejme je denně, ale usnadněme si díky nim práci tam, kde jsou potřeba. Pokud chceme pohodlně a rychle uklidit a vyčistit svoji domácnost, používejme tyto přípravky podle stanovených postupů a v doporučeném množství. A hlavně nezapomeňme vždy nakonec ještě opláchnout nebo setřít povrch čištěných předmětů čistou vodou. Při každodenním běžném úklidu nám mnohdy postačí i čistá voda a kvalitní utěrka z mikrovlákna. Používejme všeho s mírou a s rozumem a nebojme se chemie.
Autoři: Ing. Štěpánka Tomaštíková a Andrea Bařinková